Relacja z warsztatów Fotografia ślubna 1

 

W dniach 30.06-03.07 odbyły się warsztaty fotografii ślubnej, po raz pierwszy, które prowadził Adam Wesołowski „Chet”. Warsztaty miały przybliżyć tematykę fotografii ślubnej a Adam jest jedną z tych osób, które swym doświadczeniem i warsztatem mogły to zrobić najlepiej :) Zajęcia rozpoczęliśmy w czwartek od tradycyjnego wprowadzenia i zapoznawczej posiadówy, na której Uczestnicy mogli się nie tylko zapoznać, ale również nakreślić swoje postrzeganie fotografii i oczekiwania. Wieczorne rozmowy przedłużyły się do późna, dyskusja pochłonęła wszystkich – tematy fotograficzne i nie tylko wciągnęły wszystkich na dobre.

Piątek rozpoczął się od wprowadzenia teoretycznego do tematyki fotografowania w kościele, wszystkich plusów i minusów tej części reportażu ślubnego. Adam w porannych wykładach omawiał po kolei poszczególne etapy fotografii w czasie ceremonii ślubnej ze szczególnym naciskiem na odpowiednie postawy i metody działania, które to ułatwią. Po 3 godzinnym wprowadzeniu teoretycznym pojechaliśmy na kościoła, aby w praktyce poznać to o czym mówił Adam w czasie wykładów. Możliwość skorzystania z wnętrz kościółka jest dużą pomocą, gdyż w praktyce można zweryfikować swoje umiejętności w kontekście poznanych nowych informacji. Korzystając z pomocy modeli Adam po kolei omawiał poszczególne etapy fotografii w kościele, od momentu wysiadania pary młodej w samochodzie, poprzez wejście, ceremonię, aż do wyjścia z kościoła i życzeń.

W kościele, Uczestnicy poza pytaniami do Adama, zrobili też sporo zdjęć, które miały być później omawiane wieczorem w dalszej części wykładów. Modele dali radę pozować w trudnych warunkach, liczba fotografów na metr kwadratowy znacznie przekraczała dopuszczalną średnią J Zajęcia w kościele trwały przez kilka godzin, a po powrocie do domu i krótkiej przerwie, Adam przeszedł do omawiania zagadnień związanych z fotografowaniem przyjęcia weselnego. Te zajęcia natomiast miały pomóc Uczestnikom w poznaniu typowych sytuacji z jakimi się zetkną podczas wesela, a więc jak fotografować gości i parę młodą, jak poruszać się, szukać ciekawych miejsc i kadrów oraz korzystać z dodatkowego oświetlenia. Cały czas do dyspozycji byli modele, którzy mieli imitować pierwszy taniec, krojenie tortu i inne sytuacje w czasie wesela. Na koniec tego dnia zajęć, omówione zostały zdjęcia, które wcześniej zrobili Uczestnicy w kościele, w kontekście wskazówek których udzielał Adam i jego zdjęć.

Następnego dnia, w sobotę, zaplanowany był plenerowy dzień zdjęciowy. Przed wyjazdem Adam ponownie poprowadził dwu godzinne wprowadzenie do zagadnień fotografowania w plenerze, wykorzystania naturalnego światła oraz możliwościach skorzystania z alternatywnych źródeł sztucznego oświetlenia. Z uwagi na pogodę, niestety trudną i mokrą i prawie zimową, plener się odwlekał i w końcu trafiliśmy nad Zalew Czorsztyński. Plener był dzięki modelom najmocniejszym punktem tych warsztatów :)

Magda i Szymon idealnie wyczuli chwilę i nie potrzebowali żadnych zachęt czy wskazówek do pozowania – doskonale czuli się przed obiektywem, dzięki czemu Uczestnicy mieli możliwość zrobić wiele świetnych ujęć.

Plener przeciągnął się niemal do wieczoru, a po powrocie od razu Adam przystąpił do omawiania kolejnych zagadnień teoretycznych, w tym problematyki workflow i marketingu w działalności fotografa ślubnego. Niedziela upłynęła natomiast na omawianiu narzędzi Adobe Photoshop i Lightroom, które są wykorzystywane do przygotowywania zdjęć. Adam omawiał także po kolei zdjęcia wykonane przez Uczestników, udzielając wielu cennych wskazówek i porad i co najważniejsze, szczerze je komentując.

Warsztaty fotografii ślubnej z Adamem Wesołowskim miały w założeniu przybliżyć uczestnikom rozpoczynającym przygodę z fotografią ślubną najczęściej spotykane problemy i pomóc w odpowiednim zorganizowaniu rozpoczęcia tej działalności. I niewątpliwie cel ten spełniły, tym bardziej że Adam rzetelnie omawiał wszystkie zagadnienia, często dodając własne spostrzeżenia z wieloletniej praktyki.