Relacja z warsztatów Krajobraz górski

W sierpniu dobyła się kolejna edycja warsztatów z Maciejem Duczyński pt. Krajobraz Górski. Edycja ta zgrała się z górskim etapem kolarskiego wyścigu Tour de Pologne, który w dniu 05.08 przejeżdżał właśnie przez Gliczarów Górny. Ta edycja warsztatów z Maćkiem koncentrowała się na fotografii pejzażowej w górach, w szczególności na wykorzystaniu naturalnych elementów krajobrazu w kompozycji kadru oraz roli światła. Warsztaty rozpoczęły się w piątkowy wieczór, kiedy już wszyscy dotarli po utrudnieniach związanych z przejazdem peletonu. Uczestnicy spotkali się na części zapoznawczej, podczas której nastąpiła wymiana informacji o sobie i swoich osiągnięciach fotograficznych oraz postrzeganiu fotografii w ogóle. Maciek wprowadził Uczestników do świata swojej fotografii, opowiadając z pasją o swojej filozofii fotografii, podróżach i sposobach fotografowania pejzażu.

Następnego dnia po krótkim wstępnie wyruszyliśmy na zaplanowaną wycieczkę w Tatry, w czasie której Uczestnicy w praktyce mieli poznać zasady świadomej fotografii górskiej i pejzażowej. Tradycyjnie niejako pogoda była początkowo nie wyjściowa, Maciek chyba przyciąga deszczowe chmury :) Ale mimo to kontynuowaliśmy wycieczkę, wjeżdżając na Kasprowy Wierch kolejką – co udało się nawet dość szybko :)

Dramatyczne niebo, które górowało nad Kasprowym  Wierchem idealnie dopinało kompozycję w tym urokliwym miejscu. Uczestnicy pytali Maćka o użycie statywu, ogniskową i ostrzeżenie a Maciek cały czas nie tylko tłumaczył, ale również indywidualnie pracował z Uczestnikami. Po dobrej godzinie na szczycie Kasprowego zeszliśmy w kierunku Murowańca, skąd poszliśmy prosto nad Czarny Staw Gąsienicowy. Tu zostaliśmy na kolejną ponad godzinę, fotografując kompozycję z wodą na pierwszym planie. Z pewnego oddalenia towarzyszyły nam cierpliwie kozice, biegając na stokach Kościelca i ciekawie spoglądając na ludzi. Trasa z Kasprowego Wierchu nad Czarny Staw, choć nietrudna, dała jednak wszystkim popalić, dlatego w powrotnej drodze zdecydowaliśmy się zatrzymać na chwilę w schronisku na ciepłą herbatę :)

Po odpoczynku w schronisku czekała nas jeszcze mozolna droga powrotna Doliną Suchej Wody, której kamieniste podłoże dawało się we znaki wszystkim. Ponad dwie godziny zajęło nam dojście do przystanku, gdzie czekał na nas bus. Po drodze, zatrzymaliśmy się jeszcze nad rwącymi górskimi strumieniami, przy których Maciej tłumaczył fotografowanie wody na dłuższych czasach oraz wykorzystanie filtrów połówkowych.

Na końcu wycieczki, wszyscy mieli już dość, ale na twarzach Uczestników widać było satysfakcję z odbycia długiej wycieczki i zrobienia przy tym pięknych zdjęć. Wieczorem w domu, Maciej omawiał pozostałe zagadnienia teoretyczne, a także zaczął analizować zdjęcia Uczestników, w kontekście tego co jest źle i dobrze. Następny dzień, już ostatni, upłynął pod znakiem przygotowywania zdjęć, ich obróbki w programie graficznym oraz publikacji w sieci.

Warsztaty Krajobraz Górski były kolejną edycją warsztatów z Maćkiem Duczyńskim, które co najważniejsze, dzięki Prowadzącemu oraz sympatycznym Uczestnikom należy zaliczyć do niezwykle udanych.