Relacja z warsztatów Tatrzańska Jesień

Warsztaty Tatrzańska Jesień pierwotnie poprowadzić miał Maciek Duczyński, jednakże z powodu jego niedyspozycji, musieliśmy poprosić Wojtka Wandzela o zastępstwo i był to strzał w dziesiątkę. Wojtek to urodzony podróżnik i niesamowicie pozytywny człowiek, który od razu zaraził Uczestników warsztatów swoją energią. Choć warsztaty zaczęły się z opóźnienie przez nagły atak zimy, to później było już tylko lepiej :) Opowieści Wojtka o swoich podróżach i fotografii przeciągnęły się do bardzo później nocy, a rano mieliśmy wstać na wschód słońca. Na wschód wyszliśmy bardzo wcześnie, w mrozie czekaliśmy ponad pół godziny, ale opłaciło się – tego dnia jedyny raz słońce zaświeciło i pięknie ozłociło leżące pod nami doliny. Na takie wschody słońca warto czekać i trudzić się, co podkreślali wszyscy Uczestnicy.

Po plenerze o wschodzie słońca, wróciliśmy i przez 3 godziny Wojtek prowadził zajęcia teoretyczne, omawiając zagadnienia ekwipunku fotograficznego i podróżniczego i jego szczególną rolę w górach. Ponadto omówił zalety różnych modeli statywów i plecach fotograficznych i innych akcesoriów, jak filtry połówkowe. Niestety z powodu słabej pogody i śniegu, wycieczka w Tatry nie doszła do skutku – pogoda spłatała nam niemiłego figla. W takiej sytuacji zdecydowaliśmy się na wyjazd w miejsce widokowe – Czarna Góra, skąd rozciąga się piękna panorama na całe Tatry i skąd widać Trzy Korony i Babią Górę.

Pozytywnie zaskoczyło nas to, że stopniał już śnieg, więc Uczestnicy mogli swobodnie udać się w wybrane przez siebie miejsca i pracować indywidualnie pod okiem Wojtka, który cały czas odpowiadał na ich pytania i służył pomocą. Choć pogoda była nienajlepsza, to jednak Uczestnikom udało się zrobić kilka zdjęć, które miały zostać wieczorem omawiane wspólnie w czasie zajęć wykładowych.

Niełatwe warunki pogodowe i fotograficzne wcale nie zraziły Uczestników, którzy z poświęceniem szukali dogodnych miejsc i dobrych kadrów, wartych utrwalenia.

Po powrocie z pleneru, rozpoczęły się zajęcia teoretyczne, w czasie których Wojtek omawiał na przykładzie swoich zdjęć określone techniki i sposoby fotografowania pejzażu. Omówił również zdjęcia wykonane przez Uczestników, wskazując im pozytywne i negatywne aspekty wykonanych przez nich fotografii. I znów do późnego wieczora Wojtek opowiadał o swoich podróżach i przygodach, przenosząc Uczestników do swojego świata :)

W niedzielę odbyły się zajęcia w których Wojtek omawiał wykorzystanie programów graficznych – Adobe Photoshop i Lightroom do przygotowania zdjęć do publikacji w sieci i wydruku. Powtórzył także zagadnienia, które omawiane były w poprzednich dniach i przeprowadził kilka demonstracji praktycznego wykorzystania różnych akcesoriów. Pomimo kiepskiej pogody, Wojtek i jego optymizm sprawił, że warsztaty udały się nad podziw dobrze.