Relacja z warsztatów Fotografia ślubna 2

W dniach 27-30.10 odbyła się druga edycja warsztatów fotografii ślubnej z Adamem Wesołowskim. Warsztaty te cieszą się niesłabnącą popularnością wśród wszystkich zajmujących się lub planujących zająć się fotografią ślubną. Warsztaty te trwają dzień dłużej, dzięki czemu możliwe jest omówienie wszystkich istotnych problemów i naświetlenie zagadnień budzących najwięcej pytań wśród Uczestników. Tradycyjnie warsztaty rozpoczęły się wieczorem, kiedy Uczestnicy mogli się poznać i toczyć z Adamem dyskusje na temat fotografii ślubnej, jej zasad, podstaw oraz realiów panujących w tej branży.

Następnego dnia zaczęliśmy zajęcia od krótkiego wprowadzenia teoretycznego do fotografowania we wnętrzach z użyciem lampy błyskowej oraz bez w kontekście zdjęć ślubnych. Po tym pojechaliśmy do kościoła, w którym Adam wraz z modelami przeprowadził imitowaną ceremonię ślubną. Dzięki temu Uczestnicy mieli możliwość dokładnego przeanalizowania poszczególnych etapów ceremonii i mogli wykonać swoje zdjęcia według wskazówek Adama. Jest to szczególnie istotna część każdego wesela, dlatego też poświęcono jej wyjątkowo dużo miejsca.

Po zakończeniu części praktycznej na krótką chwilę wróciliśmy na zajęcia wprowadzające do fotografowania zabawy weselnej, a część praktyczna odbyła się w zaprzyjaźnionej karczmie, gdzie uzyskaliśmy warunki maksymalnie zbliżone do tych na przyjęciu weselnym. W tym czasie modele tańczyli, kroili tort a Adam cały czas omawiał poszczególne zagadnienia. Dodatkowym atutem była możliwość zamówienia napojów wyskokowych, które dodatkowo zaostrzały głód wiedzy :)

Kolejny dzień warsztatów, czyli sobota to czas pracy w plenerze. Adam z samego rana po wprowadzeniu do fotografowania w plenerze zarządził wyjazd na plener fotograficzny na przełom Białki. Miejsce jest niezwykle urokliwe, łącząc wodę, kamienie, las i skałki i tworząc wyjątkowy klimat. Uczestnicy mogli kierowani przez Adama fotografować modeli a także samodzielnie pracować zgodnie z własnymi pomysłami.

Pozwoliło to na rozwój kreatywności Uczestników, a także wypracowanie pewnych nawyków i podsunięcie wielu pomysłów. Modele niezwykle elastycznie współpracowali, co zaowocowało ciekawym materiałem fotograficznym :)

Plener udał się znakomicie, dopisała pogoda, choć nie było widać gór, to jednak było słonecznie i ciepło a miejsce tworzyło dodatkowy nastrój. Po plenerze wróciliśmy na kolejną część wykładów, tym razem poświęconych organizacji pracy fotografa ślubnego.

Ostatni dzień, niedziela, to zwyczajowo praca na programach graficznych – Adobe Lightroom i Photoshop. W czasie zajęć Adam omawia zdjęcia Uczestników i w oparciu o nie demonstruje różne techniki obróbki zdjęć. Podsumowując druga edycja warsztatów fotografii ślubnej z Adamem Wesołowskim było o wiele lepsza niż pierwsza i poruszyła więcej zagadnień istotnych z punktu widzenia Uczestników.

Krzysztof Siwirski