Relacja z warsztatów Piękno Tatr

 

Warsztaty Piękno Tatr zorganizowane zostały w Gliczarowie Górnym w dniach 10-12.09.2010. Ich celem było omówienie fotografii pejzażowej a prowadzącym znany fotograf i podróżnik Maciej Duczyński. Największą niewiadomą powodującą stresy organizatora była pogoda. Dlatego też, organizatorzy na bieżąco śledzili prognozy pogody, które były pomyślne, jednak kapryśna tatrzańska pogoda spłatała wszystkim figla i postawiła przed uczestnikami wyzwania w postaci fotografowania w deszczu i mgle. Piątek, dzień w którym dotarli wszyscy uczestnicy warsztatów przywitał deszczem i mgłą, co nie zapowiadało udanego pleneru, mimo to nikt nie tracił nadziei. Wieczorem prowadzący Maciek Duczyński poprowadził wykład wstępny, poznający z problematyką fotografii pejzażowej, wykorzystaniem ukształtowania terenu i światła, jak również z innymi aspektami fotografii krajobrazowej. Dyskusja połączona była z prezentacją wybranych zdjęć Maćka, jak i klasyków fotografii pejzażowej wraz z ich omówieniem.

 

Sobota od rana nie zapowiadała się dobrze, ale wierząc w poprawę pogody uczestnicy wyruszyli na plener do Hali Gąsienicowej i nad Czarny Staw Gąsienicowy. Przez całą drogę padał drobny deszcz a mgła pozwalała na widoczność na kilkanaście metrów, mimo tego dobre humory nie opuszczały nikogo. A im bliżej było schroniska, tym stawały się one coraz lepsze. W schronisku podjęto decyzję o krótkim postoju z nadzieją, że choć trochę poprawi się pogoda. Mgła nie dawała jednak za wygraną i nie odpuściła nawet w schronisku ;-)

W końcu trzeba było opuścić schronisko i szybkim krokiem uczestnicy pleneru dotarli nad Czarny Staw Gąsienicowy. Pogoda nie zaskoczyła, choć dzięki temu można było doskonalić umiejętności radzenia sobie w skrajnie trudnych warunkach fotograficznych. Maciek każdemu poświęcił trochę czasu, odpowiadając na pytania, doradzając czy wspólnie fotografując i wskazując najważniejsze cechy zdjęcia. Dzięki temu każdy mógł w praktyce wykorzystać zdobytą już wiedzę. Prowadzący na miejscu wyjaśniał elementy składające się na poprawną kompozycję zdjęcia, jak i rolę światła, które jednak nie chciało współpracować :)

 

Mimo mglistej pogody uczestnicy nie dali za wygraną i każdy skupił się na fotografowaniu tych elementów krajobrazu stawu, które chciał najlepiej wyeksponować. Chwilowe prześwity w spowijającej wszystko mgle pozwalały na uchwycenie detali rzeźby skał i skoncentrowanie się na pokazaniu detali i poszukiwanie dogodnych dla siebie miejscówek. Po kilku godzinach spędzonych na plenerze przyszedł czas na powrót do pensjonatu, gdzie odbywały się zajęcia. Wieczorem, po gorącym obiedzie, który wszystkich postawił na nogi nastąpiła kolejna część zajęć teoretycznych. Każdy z uczestników miał pytania do prowadzącego związane z odbytym plenerem i wykonanymi na nim zdjęciami. Ponadto, w czasie zajęć Maciek Duczyński poruszył zagadnienia właściwego korzystania ze statywu czy filtrów, które wspomagają fotografię pejzażową. Tego dnia zajęcia teoretyczne trwały do północy, uczestnicy chcieli maksymalnie wykorzystać możliwość rozmowy z Maćkiem i poruszono w rozmowach wiele kwestii teoretycznych interesujących uczestników warsztatów.

 

 

Drugiego dnia warsztatów plener odbył się nad Morskim Okiem. Już w trakcie drogi nad Morskie Oko można było zauważyć, że pogoda stara się zrekompensować kiepskie warunki z dnia poprzedniego. Im bliżej było do Moka, tym chmury stawały się coraz ciekawsze a promienie słońca coraz mocniej się przez nie przebijały. Podobnie jak w poprzednim dniu Maciek pomagał, doradzał i wspólnie wykonywał zdjęcia z uczestnikami warsztatów, koncentrując się na wskazaniu dobrych nawyków i działań i omawiając popełniane błędy. W czasie pleneru prowadzący omawiał praktyczne aspekty fotografowania w terenie i dotyczące technicznej strony robienia zdjęć. Pomagała w tym pogoda, która dzięki dramatycznym chmurom i promieniom słonecznym stworzyła piękny spektakl na niebie. Fotografującym nie przeszkadzały nawet tłumy turystów pielgrzymujących co weekend do Morskiego Oka :)

Był to drugi i ostatni dzień warsztatów fotograficznych Piękno Tatr w Gliczarowie Górnym. Uczestnicy po powrocie do pensjonatu w którym odbywały się zajęcia po obiedzie otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki i rozjechali się do domów. Pozostaje nadzieja, że zajęcia pomogły im w poprawieniu własnego warsztatu i dały możliwość odpoczynku w kontakcie z piękną przyrodą tatrzańską.

 

    

 

Dziękuję portalowi dcamera.pl i gfoto.pl za patronat medialny nad warsztatami Piękno Tatr oraz portalom DFV, FotoManiak, Foto-Kurier, Fotopolis za umieszczenie informacji o warsztatach.

Krzysztof Siwirski